“Raketle değişen hayatlar”

“Raketle değişen hayatlar”

Her hafta farklı spor dallarında milli sporcularla röportaj yapan gazetemiz yazı işleri müdürü Abdurrahman Avşar’ın bu haftaki konuğu Şükran Cangir. Masa tenisinde Türkiye şampiyonu olan milli sporcu Cangir, başarı öyküsünü Medya Spor 72 gazetesine okurlarıyla paylaştı.

Türkiye Şampiyonu olan milli sporcu Şükran Cangir önemli bir başarıya imza attı. Ferdi olarak Balkan ikinciliği ve takım halinde Avrupa üçüncülüğünü elde eden Cangir, sırasıyla Macaristan, İspanya, Portekiz, Bulgaristan, Romanya, Bosna Hersek, Çekya ve KKTC ülkelerini gezdi.

Batman’ı başarıyla temsil eden milli sporcu Şükran Cangir ile spordan yaşamına uzanan keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Kendinizden kısaca söz eder misiniz?

Ben Şükran Cangir 17 yaşındayım. Aslen Batmanlıyım. Batman Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencisiyim. Okul dışında masa tenisi sporu ile ilgileniyorum. Masa tenisine ilk defa 4. sınıfta başladım. İlk 2-3 yıl il dışına çıkıp müsabakalara katıldım ve oynadığım birçok maçta mağlup oldum. Bu yılların ardından yenile-yenile galip gelmeyi öğrendim. İlk bölge ile Türkiye derecelerimi 7. sınıfta elde etmeye başladım. En iyi derecelerim birkaç defa ferdi, çift ve takım halinde Türkiye şampiyonluğu, ferdi olarak Balkan ikinciliği ve takım halinde Avrupa üçüncülüğüm var. Masa tenisi sporu sayesinde gittiğim Macaristan, İspanya, Portekiz, Bulgaristan, Romanya, Bosna Hersek, Çekya ve KKTC başlıca ülkeler arasında. Şu anda Batman Belediye Spor Kulübü adına Recep Bezenmiş antrenörümün öncülüğünde Süper Lig’de masa tenisi oynamaya devam ediyorum.

Spora ne zaman başladınız?

İlkokuldayken abim ile beraber salona gidip gelmeme rağmen profesyonel olarak 5. sınıfta tam olarak başladım.

Sizce Batman’ın masa tenisi branşındaki durumu nasıl?

Batman masa tenisi altyapısında belirli pilot okullarımızda özellikle Fatih, Petrolkent İMKB ve 16 Mayıs ilköğretim okullarında başta okul müdürlerimizin, antrenörlerimize Halk Eğitim Merkezi üzerinden açmış oldukları masa tenisi kursları sayesinde sporcu potansiyeline ulaşmaktayız. Pilot okullarımızda özellikle alt yapıda 1. veya 2. sınıf öğrencilerini gruplar halinde alıp yetenekli olanları gruplar haline getirip antrenörlerimizin nezdinde belirli bir seviyeye getiriliyor. En önemli olan yere Batman’da TPAO masa tenisi eğitim merkezine Cumartesi ve Pazar günleri sporcu kardeşlerimi orda toplayıp masa tenisi il içi yapılan müsabakalar yapıp hazır hale getirmemizdir. Batman masa tenisi takımı Türkiye arenasında ciddi anlamda kendini kanıtlamıştır. Okul sporlarında ve kulüp müsabakalarında minik, yıldız, gençler kategorilerinde onlarca Türkiye birinciliklerini elde etmiştir. Özellikle Batman Gençlikspor kulübü ve 1955 Batman Belediyespor Kulübü Türkiye’nin en üst liginde Süper Lig’de, 1955 Batman Belediyespor Kulübü bayan takımı yer almaktadır. Fenerbahçe’nin alt yapısına 3 erkek sporcu transfer yapmıştır. 1955 Batman Belediyespor Kulübü Başkanı Burak Eren ve ekibi katkılarını da unutmamak lazım.

Ne zaman keşfedildiniz?

Masa tenisi hocamız benim masa tenisindeki tekniğimi, hırsımı, gücümü ve arkadaşlarım içerisindeki uyumu gördükten sonra artık masa tenisinin tam bana göre olduğunu düşünmüştüm.

Spora yeni başlayan gençlere önerileriniz nedir?

Spora yeni başlayanlara önerim; insan ilkinde hemen yapamayabilir. Ama asla pes etmeyin, sürekli mücadele ederek ilerleyin. Hep olumlu düşünün yapabileceğinize inanın. Bunların yanında en önemli şey benim başarımın da en büyük sebebi antrenörüm. İlk başladığımdan beri onun her dediğini çok dikkatli bir şekilde dinledim ve uygulamaya çalıştım. Size de önereceğim başka bir şey de kesinlikle sizin de uğraşacağınız spor dalındaki eğitmeninizin dediklerini dikkate almanız.

Kariyer hedefleriniz arasında mutlaka gerçekleştirmek istediğiniz bir şey var mı?

Evet var. Avrupa şampiyonu olmak öncelikli hedefim.

Türkiye şampiyonu oldunuz, bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

Tarif edilemez bir mutluluk ve gurur verici. Masa tenisine ilk başladığımda sadece bir hayal iken bunu gerçekleştirmek muhteşem bir şey.

Masa tenisinde kendinize örnek aldığınız bir sporcu oldu mu?

Evet oldu. Çinli sporcu Chen Meng. Oyun stilini çok beğendiğim için hep onun gibi oynamak istedim bu yüzden onu örnek aldım.

Senin hakkında bilmediğimiz bir şey söyler misin?

Gerek il dışı, gerekse yurt dışında yapılan onca turnuvaya katılmama rağmen hala gideceğim her müsabakadan önce, ilk turnuvammış gibi heyecanlanırım. Hatta maç sabahı karnıma ağrı girer ismim anons edilince. İlk defa turnuvaya katılmışım gibi hissederim.

Batman’da masa tenisi ne derece önemseniyor?

Batman’da masa tenisi önemsenme durumu tamamıyla bu işe gönül vermiş başta antrenörlerimiz, gerek sporculara, velilere vermiş oldukları ilgiden dolayı biraz daha branş olarak önemsenmektedir. Onun dışında ilgi alaka gösteren maalesef yok. Şöyle örnek vermek gerekirse bir kız sporcumuz takımlarda Avrupa 3.lüğü aldı kimsenin umurunda olmadı. Salon sporlarına biraz daha destek verilmesi durumunda çok güzel yerlere geleceğinden hiç şüphemiz yok.

Okuyucularımıza son olarak neler söylemek istersiniz?

Öncelikle masa tenisi branşını önemseyip bizimle röportaj gerçekleştirdiğiniz için size teşekkür ediyorum. Aileler çocuklarını masa tenisine göndersinler. Batman sporuna büyük katkılar sunan başta sayın Valimiz Hulusi Şahin’e, Batman masa tenisine büyük katkıları olan Gençlik Spor il Müdürümüz M. Şafi Özperk, antrenmanları yapmış olduğumuz TPAO masa tenisi eğitim merkezi tesislerini bize sağlayan TPAO Müdürü Mustafa Demir beye ve 1955 Batman Belediyespor Kulübü Başkanı Burak Eren beye şahsım ve sporcularım adına teşekkür ediyorum.

Advertisement

RAKETLE DEĞİŞEN HAYATLAR

Batman masa tenisinde yaklaşık olarak 1997-2020 yılları arasında geçmişi yer almakla beraber özellikle Petrolkent mahallesinde bulunan Petrolkent İMKB İ.Ö okulunda ilk başlanan dönemlerde ilk yetiştirilen sporcular, üniversiteye hazırlanıp o süreçte masa tenisi hakemliği ve Halk Eğitim Merkezinde kurslar açılıp özellikle kenar semtlerde küçük yaşta sporla hayatlarının nasıl değişebileceğini gösterdiler. Özellikle Adana Çukurova Üniversitesi’nden ve Fırat Üniversitesi’nde okuyup beden eğitimi almış bir çok sporcu yer alıyor. Sporun yanında özellikle dersler ve ahlaki durumlarda göz önünde bulunduruldu. Geçmişten günümüze Batman masa tenisinde 10’ların üzerinde millilik minikler, yıldızlar, gençler Türkiye şampiyonlukları elde ettiler. Bunun yanında şampiyon olan sporculara Batman Özel Final Koleji tam burslu okutup destek çıktı. Batman Masa tenisinde şuanda uluslararası, ulusal ve il hakemi toplamda 27 hakem yer alıyor. Batman masa tenisi il temsilcisi Hivzullah Ekmen, masa tenisin geçmişten bugüne çok büyük katkıları olmuş olup sürekli takımı bir arada tutup aile ortamı sağlamıştır.

BATMAN MASA TENİSİ BAŞ ANTRENÖRÜ RECEP BEZENMİŞ

Batman Gençlik Spor Müdürlüğünde masa tenisi antrenörü olarak görev yapmakta. Belirli kenar semt mahallelerinde yaklaşık olarak 1997 yılından bu yana sporcu yetiştiren ve halende aktif bir şekilde devam eden hoca 2010 yılından bu yana Türkiye Masa Tenisi Federasyonunda milli takım kamplarında ve çok kez milli tahkimin başında yurt dışı müsabakalarda yer almaktadır. Kendisinin yetiştirmiş olduğu sporcuları şuanda onlarda yardımcı antrenör olarak sporcu yetiştirmektedirler. Bu süreçte Batman Gençlik Spor Kulübü, 1955 Batman Belediyespor Kulübü, Özel İdare Spor Kulübü, Fenerbahçe Spor Kulübü ve İstanbul’un farklı kulüplerine sporcu transferlerini gerçekleştirmiştir.

Röportaj: Abdurrahman Avşar

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2021-05-24 21:36:49
2021-05-19 21:40:05
mustafa öztürk: daha yeni keşvetim
2021-05-15 19:47:06
2021-05-15 17:20:53
2021-04-10 14:03:23