4-2-3-1 Takım dizilişi ve hücum organizasyonları

4-2-3-1 Takım dizilişi ve hücum organizasyonları

Bu oyun sistemi üçlü orta saha özellikli oyuncuların ve iki kanat oyuncuların ekstra özellikleri üzerine kurulmuştur. Bu sistemde alan parsellemesi yapılmış ve her oyuncunun alanında adam adama savunma yapması gerekmektedir.

Bu oyun sistemi hem savunma güvenliği için hem de hücuma çeşitlilik kazandırmak açısından çok tercih edilen bir oyun sistemidir. Defans hattı iki merkez savunmacıdan ve kenardaki bek oyuncularından meydana gelir. Orta saha üç oyuncuyla kapatılmış, hücumda forvet ve iki ofansif kanat oyuncuları mevcuttur. Savunma güvenliği dörtlü savunma oyuncuları ve iki ön libero oyuncuları ile alınmış, hücumda forvet ve forvet arkası oyuncularının pozisyon değişimi, kanat oyuncularının çift ayak özellikleri ile sağ ve sol kanatta oynayabilmeleri bek oyuncularının da hücuma katkısı ile sistem etkinliğini artırmaktadır.

Hücuma çeşitlilik kazandırmak açısından kanat oyuncularına daha fazla görev düşmektedir. Forvet oyuncuları gerek orta sahadan gerekse kanatlardan gelişecek ataklarda yapacak oldukları koşu yolları sayesinde pozisyonun etkinliğini artırmalıdır. Takımınızda 4-2-3-1 oyun sistemini uygulamak istiyorsanız oyuncuların pozisyonlarını özelliklerini taşımaları gerekmektedir aksi takdirde bu oyun sistemini uygulamak avantaj yerine dezavantaj olabilir. 4-2-3-1 Oyun sisteminin avantajları merkez orta saha üç oyuncu ile kalabalık tutulmuş, kanatlar ikişer oyuncuyla kademeli kapatılmış ve savunma dört oyuncuyla alan parsellemesi ve görev dağılımları yapılmıştır. Oyuncular savunmada ve hücumda sahayı iyi parsellenmiş olarak alanları ve rakip oyuncuları rahatça kontrol edebilirler.  Kanatlardan yapılan hücumlarda diğer kanat oyuncusunun forveti çiftlemesi forvet arkası ve orta sahadan gelen destek ile hücumda rahatça çoğalma sağlanabilir. Bek oyuncularının hücuma katılımı ile sonuçlandırmada sayısal üstünlük elde edilebilir. Orta sahadaki üç oyuncu sayesinde hücuma geçişler merkezde de sağlanabilir. Hücumdayken top kayıplarında iki ön libero oyuncuları sayesinde merkezden veya kanatlardan gelebilecek aksiyonların savunma güvenliği alınmış oluyor.

Advertisement

4-2-3-1 Oyun sisteminin dezavantajları bu oyun sisteminde savunma güvenliğinin ön planda tutulması düşünüldüğü için hücuma yeterli sayısal destek verilmeyebilir. Forvet oyuncusu kanatlardan ve orta sahadan desteklenmezse hücumda etkisizlik kaçınılmaz hale gelebilir beklerin hücuma katılımı ile boşalan bölgeye ön libero oyuncuları kayma yaparak önlemini almazsa yine ön libero oyuncuları merkez güvenliğini bırakırsa ve koşu tempoları hücum ve savunma hızına yetişemezlerse sistem otomatik olarak etkinliğini yitirebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2021-07-11 17:41:57
2021-05-24 21:36:49
2021-05-19 21:40:05
mustafa öztürk: daha yeni keşvetim
2021-05-15 19:47:06
2021-05-15 17:20:53