Bu yeni sistem, özellikle ikinci el araç piyasasında yaşanan dolandırıcılık ve güven sorunlarını minimize etmeyi hedefliyor. Hem alıcıların hem de satıcıların güvenli bir şekilde işlem yapmalarını sağlayarak piyasanın daha şeffaf ve güvenilir hale gelmesine katkıda bulunacak. Kullanıcılar, bu sistem sayesinde işlemlerini daha hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlayabilecek.

Merkez Bankası'ndan 2. El Otomobile Özel FAST

FAST Güvenli Ödeme İşlemi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ikinci el araç alım satım işlemlerine özel FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi'ni devreye soktu. Bu sistem, ödeme süreçlerini güvenli hale getirerek taraflara güvence sağlıyor.

İşlem Limiti ve Kullanım Alanları

Yeni sistemle, onay gerektiren işlemler için para transferleri, sürecin tamamlanmasına kadar FAST katılımcısı bir kuruluş nezdinde bekletilecek. İlk aşamada 2 milyon TL işlem limiti ile kullanılabilecek olan sistem, farklı iş modellerinde de güvence sağlamayı hedefliyor.

Merkez Bankası'nın Açıklaması

Merkez Bankası, bu hizmetin, ödemeyi gönderen kullanıcıya işlemin onaylanmadan bedelin karşı tarafa aktarılmayacağı ve ödemeyi alacak olan kullanıcıya ise onay tamamlandığında bedelin hesabına geçeceği güvencesini verdiğini belirtti.

Malatya beşik gibi sallandı! İşte korku yaratan o deprem Malatya beşik gibi sallandı! İşte korku yaratan o deprem

Sistem Yaygınlaşacak

FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi'nin, diğer FAST katman servisleri gibi hızla yaygınlaşması bekleniyor. Bu adım, Türkiye'de ikinci el araç alım satımında güvenliğin artırılması için önemli bir gelişme olarak görülüyor.