## Eylem Tok ve Oğlu ABD'de Yakalandı

### Kazanın Ardından Kaçış

İstanbul Eyüpsultan'da 1 Mart'ta meydana gelen trafik kazasında 3 ATV'ye çarpan araç, 5 kişinin yaralanmasına ve Oğuz Murat Aci'nin hayatını kaybetmesine neden oldu. Kazanın ardından 17 yaşındaki sürücü Timur Cihantimur ve annesi Eylem Tok, olay yerinden kaçarak ABD'ye gitmişti.

### ABD'de Yakalanma Süreci

Okan Buruk'tan transfer açıklaması Okan Buruk'tan transfer açıklaması

Adalet Bakanı Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ABD Adalet Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre Eylem Tok ve Timur Cihantimur'un Boston'da yakalandığını duyurdu. Türkiye'nin iade talebi üzerine tutuklanan anne ve oğlu, Boston’da federal mahkemeye sevk edildi.

### Hukuki Süreç

Eylem Tok ve Timur Cihantimur, suçluyu koruma ve kasıtsız adam öldürme suçlamalarıyla aranıyordu. Adalet Bakanı Tunç, tutukluluklarının gözden geçirileceği duruşmanın 18 Haziran'da yapılacağını açıkladı ve iade sürecini yakından takip edeceklerini belirtti. 

### Türkiye'deki İade Talebi

Kazanın ardından Türkiye, ABD yetkililerine geçici tutuklama talep evraklarını ileterek, şüphelilerin iadesi için gerekli adımları attı. ABD'de yakalanan anne ve oğlu, Türkiye’ye iade edilmek üzere yargılanacak. 

### Toplumsal Tepki

Olay, toplumsal duyarlılığı artırmış ve adaletin sağlanması için kamuoyunda geniş yankı uyandırmıştı. Eylem Tok ve oğlunun yakalanması, mağdur aileler ve toplum için bir nebze de olsa adaletin yerini bulması anlamına geliyor.

Editör: Serhat Ramay