“HER KURUŞUN HESABINI VERDİK”

Yaklaşık 3.5 Sezon Batman Petrolspor Kulüp Başkanlığı yaptıktan sonra kulübü TPAO’ya devreden Abdulvahap Akbaş, değerlendirmelerde bulundu. Takımın ligden düşmesine en çok kendisinin üzüldüğünü belirten Akbaş: “Görev süresince her zaman Petrolspor’un imajını korumaya çalıştık. Devir sürecinin sorunsuz tamamlanması için de elimizden gelen her şeyi yaptık. Son 5 sezonun mali incelemesi yapıldı. Her kuruşun hesabını verdik” dedi.

“PETROLSPOR’A YILLARCA HİZMET ETTİM”

Geçtiğimiz günlerde Petrolspor’un devrini TPAO’ya yapan eski Kulüp Başkanı Abdulvahap Akbaş, değerlendirmelerde bulundu. 1994 Yılından başlayarak farklı yılların toplamında Petrolspor’a 10 yıl süreyle karşılıksız hizmet ettiğini belirten Akbaş, takımın küme düşmesine en çok kendisinin üzüldüğünü söyledi. 2007-2009 Yılları arasında emekli olmasına rağmen kulübün başına getirildiğini belirten Akbaş: “O dönemde de dönemin Bölge Müdürü Bayram Kara’nın isteği üzerine kulüp başkanlığına getirilmiştim. 2019-2023 Yılları arasında da önceki Valimiz Hulusi Şahin’in isteği üzerine takım zor bir dönemdeyken bir emanetçi olarak kulübün başına geçtim. Bu son üç sezonda da hem şampiyonluğu hem küme düşmeyi yaşadık. Fakat şampiyonluk kutlamalarında bile istifaya çağrıldım. Görev yaptığım yılların hepsinde karşılıksız olarak emek verdim. Fakat özverimize rağmen her zaman bazı çevrelerin hedefinde oldum” dedi.

“2. LİG’E SORUNLARLA BAŞLADIK”

2022-2023 Futbol sezonuna maddi sorunlarla girdiklerini belirten Akbaş, sınırlı bütçeye rağmen 1 puan farkı ile ligden düşmenin büyük üzüntüsünü yaşadığını söyledi. Akbaş, şöyle devam etti: “Geçen sezonun başında da devirle ilgili gelişmeler vardı. Fakat olmadı, bu konuda da bizi her zaman suçlayanlar var. Fakat ben takım zarar görmesin diye polemiğe hiçbir zaman girmedim. Buna rağmen takıma maddi kaynak arayışımız hep oldu. Mevcut yönetim kurulumuza üç arkadaşı daha ekledik ve onlar da takıma ciddi katkı sundu. 2. Ligin belki de en düşük bütçeli ekibini kurduk, sezona da iyi başladık. Elbette bizim de yanlışlarımız oldu. Ancak Petrolspor kulübü saha olayları nedeniyle ilk kez hükmen mağlubiyet başta olmak üzere saha kapatma cezalarıyla karşılaştı. Yine belki ilk kez yaşanan olaylar nedeniyle bu nedenli para cezalarıyla karşılaştık. Yine grubumuzda takımların birçok alicengiz oyunuyla karşılaştık. Belki de 45 puanla ligden düşen ilk takımız. Bunları bir mazeret olarak söylemiyorum, bunlar gerçekler. Kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Elbette maddi sıkıntılar nedeniyle kurduğumuz takım da süreç içerisinde yetersiz kaldı. Fakat ligden düşmemizi sadece bir etkene bağlamak doğru değil.”

“BEŞ YILIN TÜM HESAPLARINI SUNDUK”

Kulübün TPAO’ya devir süreciyle ilgili de bilgi veren Akbaş: “Ben 3.5 Sezondur görevdeyim ama biz kulübün son 5 sezonuyla ilgili ne istenilirse sunduk. Birilerinin söylediği gibi ‘takımı bakkal dükkanı gibi yönetmişler’ söylemine cevabım şudur; biz her kuruşun hesabını verdik. Alınan bağışlardan yapılan tüm ödemelere dek hepsini banka hesaplarımız üzerinden yaptık. Bağımsız denetçilerin yaptığı incelemede bir futbolcunun sözleşmesi ki bu da bizim dönemimize ait değil ve takım otobüsüyle ilgili bizim dışımızda olan durum haricinde hiçbir eksik olmadan, kalan futbolcu ve esnaf borçlarıyla ilgili tüm detayları sunduk. Devirde hiçbir sorun yaşanmaması adına hassas davrandık, ne istendiyse yardımcı olduk. Şu an ortalama 3 Milyon TL değerindeki takım otobüsü ve diğer demirbaşları da devrettik. İstenirse tüm detaylara da girebilirim. Kamuoyunda bazı çevrelerce zaman zaman aslı astarı olmayan iddialar ileri sürülüyor, hak etmediğimiz ithamlarla karşılaşıyoruz. Bu kesimleri de Allah’a havale ediyorum. Her zaman Petrolspor’un imajını korumaya çalıştım, şampiyonluğu da bu şehre yaşattık ama birçok neden ötürü de küme düştük. Küme düşmek en çok beni üzmüştür. Yönetimim boyunca prensiplerimden taviz vermemem beni bazı kesimlerin hedefi haline getirdi. Sonuç olarak; görev yaptığım yıllar içerisinde uyumlu çalıştığımız yönetim kurulu üyelerimiz, Valimiz Ekrem Canalp’a, önceki Valimiz Hulusi Şahin’e, Milletvekilimiz Ferhat Nasıroğlu’na, önceki dönem milletvekilimiz Ziver Özdemir’e, ligin son haftalarında takımın ligde kalması için her türlü desteğini gördüğümüz iş insanımız Muzaffer Nasıroğlu’na, gerçek Petrolspor taraftarına, takımımıza destek olan tüm resmi kurumlarımızın yöneticilerine ve basın mensuplarımıza teşekkür ediyorum. Petrolsporumuza yeni sezonda üstün başarılar diliyorum” diye konuştu.

Kaynak: SPOR72