Henüz 11 yaşında olmasına rağmen Türkiye şampiyonu olan minik Sultan Çetres, akranlarının idolü oldu.

Bugüne kadar kamuoyunda yeterince tanıtımları yapılmayan yeteneklerle röportaj yapan Medya Spor 72 gazetesi, kentin altın cevherlerini okurlarıyla buluşturuyor. Her hafta farklı spor dallarında Avrupa ve Türkiye şampiyonu olan yeteneklerle röportaj yapan gazetemiz yazı işleri müdürü Abdurrahman Avşar’ın bu haftaki konuğu Sultan Çetres.

Spora aşkıyla minik yaşta Türkiye şampiyonu olan badminton oyuncusu minik Sultan Çetres, azmi ve başarısıyla takdir topluyor. Akranlarına badmintonu sevdiren minik Sultan, “Açıkçası pek bilinen bir spor dalı değildi ama şimdi mahallede herkesin elinde raket badminton oynuyorlar ve badminton sporunu çok seviyorlar” diyor.

Badminton sporu sayesinde özgüveninin arttığını dile getiren minik şampiyon, sporun hayatında neleri değiştirdiğini anlattı.

Öncelikle sizi tanıyalım.
Ben Sultan Çetres 11 yaşındayım. 19 Mayıs ortaokulu altıncı sınıf öğrencisiyim. Badminton branşı ile ilgileniyorum spor yapmayı çok seviyorum.

Badminton sporuna başlangıç hikâyen nasıl?
Badminton sporuna ablamla beraber geldim. O zamanlar çok küçüktüm. Raketi elime aldıktan sonra badminton sporunu çok sevdim. Düzenli gelmeye başladım ve antrenmanları kaçırmadım.

Batman’da badminton branşının önemi nasıl?
Ben badminton sporuna başladığımda arkadaşlarıma badminton oynuyorum dediğimde çok şaşırıyorlardı ve o nedir diyorlardı. Açıkçası pek bilinen bir spor dalı değildi ama şimdi mahallede herkesin elinde raket badminton oynuyorlar ve badminton sporunu çok seviyorlar. Yani Batman’da badminton sporu çok gelişti.

Türkiye şampiyonu oldunuz bunun ile ilgili neler söylemek istersiniz?
Tabii ki de çok mutlu oldum. Hayallerimden bir tanesiydi şampiyon olmak. İnşallah daha güzel başarılar elde edeceğim. Ben ailem ve antrenörlerin çok mutlu olduk.

Badminton sporu hayatına ne tür katkılar sağladı?
Öncelikle düzenli spor yapmamı sağladı. Sporcu olduğum için başka şehirlere gitme fırsatım oldu ve başka arkadaşlıklar edindim, özgüvenim de attı.

Kariyer hedefleriniz arasında mutlaka gerçekleştirmek istediğiniz bir şey var mı?
Olimpiyatlara katılmak istiyorum.

Bu alanda örnek aldığınız bir sporcu var mı?
Nurşin Sevgin ablamı örnek alıyorum. Başarılarıyla bize karşı güzel davranışlarıyla örnek aldığım bir sporcu.

Spor dışında neler yaparsın, zamanını nasıl geçiriyorsun?
Ders çalışıyorum, kitap okuyorum ve arkadaşlarımla vakit geçiriyorum.

Bir kariyer hedefiniz var mı?
Beden eğitimi ve spor öğretmeni olmak.

Sizin badmintonda avantajlı olduğunuz ve kendinizde gördüğünüz eksiklikler nelerdir?
Avantajlı olduğum yerler; çok hızlı olmam, soğukkanlı olmam ve pes etmeden maça devam etmem. En önemlisi çok iyi antrenörlere sahip olmam. Eksikliklerim ise yaşıtlarıma göre güçsüz olmam.

Hangi meslek dalında ilerlemek istiyorsunuz?
Beden eğitimi ve spor öğretmeni.

Okuyucularımıza son olarak neler söylemek istersiniz?
Spor yapsınlar ve hedefleri her neyse asla vazgeçmesinler. Çünkü bunu çok iyi biliyorum ki hedeflerimize ulaşmak için çalışmak ve sabretmek bizi başarıya götürecektir. Badminton sporunu önemseyip ve benimle röportaj gerçekleştirdiğiniz için teşekkür ederim. Aynı zaman da Gençlik ve Spor İl Müdürü M. Şafi Özperk, Gençlik ve Spor Şube Müdürü Burak Eren ve Gençlik Merkezi Müdürü Mushab Baran beye desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum. Halk Eğitim üzerinden Badminton antrenörlerimize kurs açılmasını sağlayan Halk Eğitim Müdürümüz Bilal Serik ve Halk Eğitim Müdür Yardımcımız Nihat Bahşi'ye teşekkür ederiz.

BADMİNTON ANTRENÖRÜ SALİH YILDIZ

BADMİNTON ANTRENÖRÜ SALİH YILDIZ
Batman Gençlik spor müdürlüğünde badminton antrenörü olarak görev yapmakta. Belirli kenar semt mahallelerinde yaklaşık olarak 2000 yılında voleybolda fahri antrenörlük ve 2010 yılından bu yana badminton antrenörü olarak sporcu yetiştiren ve halende aktif bir şekilde devam eden hoca 2010 yılından bu yana Türkiye Badminton Federasyonunda Milli takım kamplarında ve çok kez milli takımın başında müsabakalarda yer almaktadır. Kendisinin yetiştirmiş olduğu sporcuları şuanda onlarda yardımcı antrenör olarak sporcu yetiştirmektedirler. Bu süreçte Batman Gençlik Spor Kulübü sporcu transferlerini gerçekleştirmiştir.

Röportaj: Abdurrahman AVŞAR