Amedspor takımına yönelik dün gece kaldıkları otelde başlayan saldırılar, statta da devam etti. Maç öncesi ısınmaya çıkan iki takım futbolcuları arasında arbede yaşandı. Tribünlerdeki Bursasporlu taraftarlar 90'lı yıllarda faili meçhul cinayetlerle özdeşleşen "Beyaz Toros" ve "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım'ın pankartlarını açtı. Öte yandan taraftarlar sahaya bıçak ve mermi attı. Konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını açıklayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu"Bursa’daki futbol müsabakasında, futbol seyrinin dışındaki görseller kabul edilemez ve spor ile bağdaştırılamaz. Bu görsellerin stada sokulmasında zafiyet gösteren kamu görevlileri ile ilgili soruşturma başlatılmış ve ilgili kamu görevlileri açığa alınmıştır" dedi. Diyarbakır Barosu ise yapılan ırkçı saldırılarla ilgili suç duyurusunda bulunulduğunu belirtti.

TFF 2'nci Lig Beyaz Grup'ta 23'üncü hafta karşılaşmasında Bursaspor sahasında Amedspor'u konuk etti. Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumu'nda oynanan mücadeleyi, ev sahibi ekip 2-1 kazandı.

Karşılaşma öncesi, iki takımın futbolcuları arasında gerginlik yaşandı. Bursasporlu futbolcuların Amedsporlu oyuncuların üzerine yürüdüğü arbede, polis müdahalesiyle son buldu.

Maç öncesi Amedspor oyuncularına saldırı gerçekleştirilirken Bursaspor tribünlerinde 90'lı yıllardaki faili meçhul cinayetler ile özdeşleşen "Beyaz Toros" ve 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım'ın posterleri açıldı. 

Dün gece yine bir grup Bursaspor taraftarı, Amedspor’un konakladığı otelin önünde "Ne mutlu Türk'üm diyene" sloganları atmış, Mehter Marşı çalmıştı. Havai fişek patlatan grup, Amedsporluları hedef alan küfürler etmişti.

Çevik kuvvet müdahale etti

Amedsporlu futbolcular, zemini incelemek için sahaya çıktığında, tribünlerdeki Bursaspor taraftarlarının protestosuyla karşılandı. Amedsporlu bazı futbolcuların da taraftarlara karşılık vermesiyle tansiyon yükseldi. Bunun üzerine Bursasporlu futbolcular da sahaya çıktı. İki takım futbolcuları arasında yaşanan arbedeye çevik kuvvet polisleri müdahale etti. Polisin müdahalesiyle saha içerisindeki arbede sonlandırılırken, her iki takımın oyuncuları soyunma odasına geri döndü. Amedsporlu futbolcuların soyunma odasına girişi sırasında tribünlerden pet şişe atıldı.

İçişleri Bakanı Soylu: Soruşturma başlatıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, pankartlarla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu. 

Bakan Soylu Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

"Bursa’daki futbol müsabakasında, futbol seyrinin dışındaki görseller kabul edilemez ve spor ile bağdaştırılamaz. Bu görsellerin stada sokulmasında zafiyet gösteren kamu görevlileri ile ilgili soruşturma başlatılmış ve ilgili kamu görevlileri açığa alınmıştır." 

Bursaspor-Amedspor maçı öncesi yaşanan arbede, Diyarbakırsporlu futbolculara saldırı ve  trübünlerde açılan "Yeşil" ve Beyaz Toros" pankartlarına tepkiler gelmeye devam ediyor.  CHP, Saadet ve AK Parti'den DEVA ve Saadet Partisi, STK ve sanatçılardan tepki geldi. 

Karamolloğlu: Herkesi sağduyuya, yetkilileri ise göreve davet ediyoruz

Öte yandan yaşanan duruma ilişkin siyasi partilerden ve STK'lardan da tepkiler gelmeye başladı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu,Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Bursaspor-Amedspor maçında görmek istemediğimiz görüntüler ve olaylar, gectigimiz hafta yeşil sahalarda gördüğümüz birlik ve beraberlik ruhundan sonra bizleri derinden üzmüştür.Şiddet ve şiddeti öven mesajlar, şu anda ülkemizin ihtiyaç duyduğu dayanışma ruhuna zarar vermektedir. Yaşananların tekrar etmemesi için herkesi sağduyuya, yetkilileri ise göreve davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Barosu, Bursa’ya giden Amedspor ekibinin bulunduğu otel önünde bir grubun slogan atması ile ilgili olarak “Gerekli önleyici tedbirlerin alınmamış olmasını kaygıyla karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

AK Partili Abdurrahman Kurt'tan tepki

Diyarbakırlı siyasetçi aynı zamanda AK Parti MKYK Üyesi Abdurahman Kurt ise Twitter hesabından maçta açılan pankarların resmini paylaşarak “ Son zamanlarda stadyumların ülkede kaosa hizmet ettirilmeye çalışıldığını görüyoruz.Sevgili Bursa spor taraftarları belki çoğunuzun farkında bile olmadığı görselleri açanlar sizin üzerinizden bu operasyonu yapıyor belli ki.Buna ilk karşı çıkması gerekenler sizler olmalısınız.

Devlette elbette gereğini yapıyor,yapacaktır.Kardeşliğimize gölge düşürülmesine ,bir avuç kendini bilmezin ülkemizin kardeşlik ve geleceğine gölge düşürmesine müsaade edilemez .Hele bu acılı günlerimizde…” şeklinde tepki gösterdi.

Nihat Doğan'dan tepki

Amedspor'a yönelik ırkçı saldırıya bir tepki de Kürt sanatçı Nihat Doğan'dan geldi. Doğan Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "AMEDSPOR’a yönelik saldırıyı kınıyorum. Bu saldırının tüm sorumluları cezalandırılmalıdır" dedi.

Ali Babacan: Gereği yapılsın

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali babacan ise olaylarda sorumluluğu olanların cezalandırılmasını istedi. 

Ali Babacan Twitter’dan yapttığı paylaşımda “Bursa'da dünden beri yaşanan olaylar karşında önlem alınmamış olması sorumsuzluktur. Suçu ve suçluyu öven davranışları da sahada siddet olaylarına sebep olan görüntüleri de reddediyoruz. Gereğinin yapılması ve sorumluların cezalandırılması için yetkileri göreve davet ediyorum” ifadelerini kullandı.