MHK Genç hakemler için kapsamlı gelişim kampı düzenleyerek futbol ve hakemlerin paydaşları ile birlikte önemli bir çalışma gerçekleştirdi.

İşte TFF’nin konuyla ilgili açıklaması:

MHK Hakem Gelişim Programlarının bir parçası olan Hakem Gelişim Kampı 19-24 Aralık 2022 tarihlerinde Riva Tesisleri'nde gerçekleştirilmiştir. UEFA'nın "Centre of Refereeing Excellence (CORE)" projesi kapsamında başlattığı program, genç hakemler için planlanmıştır. Bu proje kapsamında gerçekleştirilen Hakem Gelişim Kamplarında seçilen hakem trioları; MHK Üyeleri, Eğitimciler, Süper Lig Hakemleri, VAR Hakemleri ve Hakem Koçları ile birlikte çalışmalarını sürdürdüler.

CORE projesi kapsamında;

a. Hakemlere çeşitli atletik testler ve detaylı fiziksel analizler yapıldı.

b. UEFA Eğitimlerinde aktarılan en son talimatlar, yerel kliplerle çeşitlenerek ve mümkün olduğunca analiz ortamı oluşturularak katılımcılara aktarıldı.

c. Saha uygulamaları ile; hem hakem-yardımcı hakem işbirliği, hem de yardımcı hakemlerin ofsayt kararları konusundaki gelişimleri sağlandı.

d. Program dahilinde hakemlerin kamp süreci içinde resmi maç yönetmesi sağlanarak, bu maçlardan alınan görüntülerle oluşturulan video analiz çalışmaları ile hakemlerin performansı daha detaylı şekilde incelendi. Ayrıca hakemlerin kişisel gelişimleri için de önemli bir çalışma fırsatı yaratıldı.

19 Aralık 2022 Pazartesi günü MHK Başkanı Sabri Çelik'in açılış konuşmasıyla başlayan ve 24 Aralık Cumartesi günü sona eren kampta; Oğuz Sarvan, Hüseyin Göçek, Alper Ulusoy, Ünsal Çimen ve Ulusal Eğitimcilerimiz sunumlarıyla genç hakemlere farklı konularda tecrübelerini paylaştılar.