UEFA, önümüzdeki hafta tüm UEFA kulüp müsabakalarında saygı duruşunda bulunacak.

UEFA’DAN DEPREMZEDELERE BAGIŞ GELDİ

UEFA'nun sitesinde yapılan açıklamada, "UEFA ve partneri Çocuklar İçin UEFA Vakfı, geçtiğimiz pazartesi günü Türkiye ve Suriye'de yaşanan deprem dolayısıyla insanlar için 200 bin Euro bağış yapacağını açıkladı.

UEFA, TFF'ye 150 bin Euro, Uluslararası Yardımlaşma Vakfı'na ise 50 bin Euro bağışladığını. Bildirdi

İşte UEFA’nın konuyla iligili resmi hesabından yapılan açıklamanın tam metni: ‘’ UEFA, Türkiye ve Suriye'deki depremzedelere yardım için bağışta bulundu

UEFA ve ortağı UEFA Çocuklar Vakfı, geçen Pazartesi günü Türkiye ve Suriye'de meydana gelen iki yıkıcı depremin kurbanlarına yardım eden geniş insani yardım operasyonunu desteklemek için 200.000 €'luk ilk bağışta bulundu.

UEFA, Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) 150.000 € bağışta bulunurken, Vakıf, felaketin ön saflarında çalışan iki sivil toplum kuruluşu olan Bonyan Organizasyonu ve Tiafi'ye (Team International Assistance for Integration) 50.000 € bağışta bulundu. Türkiye'nin güneyinde ve Suriye'de tepki.

Avrupa futbolunun yönetim organı, üye federasyonların ortak bir UEFA-UEFA Vakfı afet yardım fonuna katkıda bulunma çabalarını da koordine ediyor.

UEFA Başkanı Aleksander Čeferin Cuma günü yaptığı açıklamada, "UEFA bu ilk bağışı, bu korkunç trajediye acil insani müdahaleye yardımcı olmak için yapıyor."

"Üye derneklerimize hızlı ve şefkatli tepkileri ve bu korkunç olaydan etkilenenlere sundukları destek için de teşekkür etmek istiyorum."

UEFA ayrıca, bu sezonun Haziran ayında İstanbul'da yapılacak Şampiyonlar Ligi Final haftasında ek bağış toplama etkinlikleri düzenlemeyi de araştırıyor. Daha fazla detay önümüzdeki haftalarda duyurulacak.

Avrupa futbolunun Türkiye ve Suriye'ye verdiği desteğin bir başka göstergesi olarak UEFA, önümüzdeki hafta yapılacak tüm kulüp müsabakalarında deprem kurbanları için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulacağını duyurdu.

6 Şubat depremleri bugüne kadar 20.000'den fazla can aldı ve on binlerce insanı dondurucu kış sıcaklıklarında barınaksız bıraktı. Açıklamasını yaptı