Batman Petrolspor’un güreş takımının genç sporcusu Fatih Acar, Macaristan’ın Budapeşte kendinde yapılan Avrupa Güreş Şampiyonası’nda Avrupa 3’üncüsü olup ülkemize ve Batman’a madalya ile döndü.

Batman Petrolspor güreş takımında yetişen genç yaşında birçok başarılar elde eden Milli sporcu Fatih Acar, Medya Spor72 Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Abdurrahman Avşar’ın sorularını yanıtladı.

Kendinizi tanıtırmısınız?

13-15Yaş grubu Batman Petrolspor Güreş Sporcusuyum. 2005 Yılında Batman’da doğdum,Batman Spor lisesinde eğitim öğretim hayatımı sürdürüyorum.

Güreşenasıl başladınız?

Güreşe abilerim vasıtasıyla başladım. AbilerimMuhammed ACAR ve Şahan ACAR Batman Petrolspor güreş alt yapısında yetiştiler.Onların vasıtasıyla ben de güreş sporuna merak saldım ve Batman PetrolsporGüreş altyapısına kayıt yaptırdım.

Antrenmanlaranasıl hazırlanırsınız?

Haftanın 6 günü antrenmanımız var. TürkiyePetrollerinin imkânları ile servislerle TPAO tesislerindeki güreş salonundanantrenmanlarımı yapıyorum. Hocalarım ve arkadaşlarım ile birlikte kuvvet,dayanıklılık ve kondisyon antrenmanları ile hazırlanıyorum. Antrenmanlarımıbazen çift bazen tek antrenman şeklinde yapıyorum. Pandemiden dolayı güreş antrenmanlarınatemas sporu olduğu için kuvvet, kondisyon ve koşu ağırlıklı devam ediyorum.

13-14 Yaşgrubunda Avrupa üçüncüsü oldun, bununla ilgili neler söylemek istersin?

Macaristan’ın Budapeşte kentinde yapılan 13-14yaş grubu büyük minikler klasmanında üçüncü oldum ayrıca takım halinde Avrupaikincisi olduk. Heyecan ve gurur verici bir durumdu. Ülkeme bu madalyayıkazandırdığım için çok mutluyum. Milli formamızı ve bayrağımızı oradadalgalandırmak beni gururlandırdı.

Batman’dagüreş takımı ile ilgili eksiklikler var mı?

Elbette vardır. Gençlik Spor Genel MüdürlüğüBatman’ın son zamanlarda almış olduğu başarılardan dolayı Türkiye’nin en iyiyapısına sahip. Şehrimize Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi ve en azından sporcueğitim merkezi kurulabilir.

Batman’dagüreş ne derece önemseniyor?

Batman’da güreş aldığı başarılara verilendeğeri ve karşılığı görmüyor. Bizim aldığımız başarılar şehrimizin markadeğerine katkıda oluyor. Fakat bunu tüm kurumlarımızın sahiplenmesi lazım. Şuanda bu görevi sadece TPAO müdürlüğü yerine getiriyor. Sporcuları manevi olarakmotive edecek herhangi bir şey yok.

İlimizdegüreş için yapılan desteklerden bahseder misiniz?

Öncelikle en büyük desteği TPAO veriyor. TPAO GenelMüdürü sayın Melihhan Bilgin destek veriyor. Türkiye Petrolleri Batman BölgeMüdürü ve Petrolspor Kulüp Başkanı sayın Mustafa Demir destek verenlerarasında. Ayrıca Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü güreş takımımıza destekvermektedir.

Güreşsporu gençler arasında fazla popüler değil sizce bunun nedeni nedir?

Güreş normalde ata sporumuzdur. Bizim bölgedegüreş eskiden yoktu. Yavaş yavaş yerleşmeye başladı. Biz sporcuların peşindenkoşuyorduk hep. Artık elde ettiğimiz başarılardan dolayı şimdi sporcular bizibulup güreş takımına katılmak istiyorlar. Güreş sporunun popüler olmamasınınsebebi spor olarak ülkemizde sadece futbol görülüyor. Ferdi branşlarda güreş,atletizm, masatenisi, judo, tekvando gibi branşların tanıtımı ve reklamıyeterince yapılmıyor. Basında hiç yer bulamıyoruz. Bölgemizdeki gençlerin bubranşlara olan merakı o kadar çok ki yeteri kadar tanıtım ve tesisleşmeolmadığı için gençlerimiz spora yönelemiyor. Hâlbuki bu branşlar en çokgençlere hitap ediyor. Bir futbol maçının saatlerce günlerce konuşulduğubasında bu branşlar hiç yer almıyor.

Hiçunutamadığınız bir müsabaka oldu mu?

Afyonkarahisar’da yapılan 13-15 yaş miniklerTürkiye şampiyonasındaki zorlu geçen final müsabakasında rakibimi yenerekşampiyon olduğum maç hiç unutamadığım müsabakaların başında geliyor.

Güreştekendinize örnek aldığınız bir sporcu var mı?

Avrupa, Dünya ve Olimpiyat şampiyonumuz TahaAkgül.

Gençlereönerileriniz nelerdir?

Sağlık yaşam için spor yapın. Zamanınızı boşaharcamayın. Spor kulüplerine yazılın. Başarılı olduğunuz veya yeteneğiniz olanbranşa yazılın. Şehrimizin imkânları var. Tesisler ve servisler ve bubranşlarda deneyimli hocalarımız, antrenörlerimiz var.

Sonolarak neler söylemek istersiniz?

Öncelikle güreş branşını önemseyip bizimleröportaj gerçekleştirdiğiniz için teşekkür ediyorum. Aileler çocuklarını güreşegöndersinler. Üzerimde emeği olan antrenörüm İbrahim Halil Kay ve HamdullahAkdemir’e, Türkiye Petrolleri Genel Müdürü sayın Melihhan Bilgin’e, PetrolsporKulüp Başkanımız sayın Mustafa Demir’e ve yönetim kuruluna teşekkür ediyorum.Kulübüm bana her türlü imkan ve olanağı sağlamaktadır. Allah Petrolsporkulübüne zeval vermesin.

BATMAN’DAGÜREŞ SPORUNUN DURUMU

TPAO’nun destek verdiği 1970’li yıllardaTürkiye’nin en iyi güreş takımı Batman Petrolspor’du. 80’li Yıllarda kapatılangüreş takımı, 2010 yılında tekrar faaliyete geçirildi. 2010 yılından 2020yılına kadar birçok Milli sporcu yetiştirip bunların içerisinden Dünya AvrupaBalkan ve nice Türkiye şampiyonluğu kazanmıştır.

Türkiye’nin Büyükler Serbest birincilik, Büyükler Grekoromen ikincilik, Yıldızlar Birincilik ve minikler birinci liginde faaliyet göstermektedir. 2018 Yılında 12-13 yaş grubunda takım halinde Türkiye şampiyonluğu. 2020 yılı Mart ayında 13-15 yaş kategorisinde 114 takım arasından takım halinde Türkiye şampiyonu olmuştur. Bünyesinde 25 Milli sporcu ve BESYO’da 15 öğrenci olmak üzere Batman Petrolspor Güreş takımının yaklaşık 120 lisanslı güreş sporcusu vardır. Aynı zamanda İşitme Engelliler Güreş takımı da vardır.  İbrahim Halil Kay 2010 yılından bu yana Petrolspor takımında antrenörlük yapmakta. Ayrıca 13-15 yaş küçük yıldızlar kategorisinde Milli Takım Antrenörlüğü görevi yapmakta.