Her hafta farklı spor dallarında sporcu ve antrenörleri konuk aldığımız röportaj köşemizde bu hafta ki konuğumuz Batman Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nde masa tenisi antrerörlüğü yapan Recep Bezenmiş.

Belirli kenar semt mahallelerinde yaklaşık olarak 1997 yılından bu yana sporcu yetiştiren ve halende aktif bir şekilde devam eden Recep Bezenmiş, 2010 yılından bu yana Türkiye Masa Tenisi Federasyonunda milli takım kamplarında ve çok kez milli tahkimin başında yurt dışı müsabakalarda görev yaptı. Bezenmiş’in yetiştirmiş olduğu sporcular şuanda onlarda yardımcı antrenör olarak sporcu yetiştiriyor.

Keyif alacağınızı düşündüğümüz Recep Bezenmiş hocamızla olan röportajla sizi baş başa bırakıyorum.

* Kendinizden bahseder misiniz?

- 1982 Batman doğumlu olup ilk öğretimi ve orta öğretimimi 100. Yıl ortaokulunda okudum. Liseyi de Batman Ticaret Meslek lisesinde okuduktan sonra iki yılık üniversiteyide Dicle Üniversitesinde bitirdim. Evliyim, 3 çocuğum var. Batman Gençlik Spor il Müdürlüğünde 2010 yılından itibaren masa tenisi antrenörlüğünü yapmaktayım.

* İlk olarak sporla tanışmanızdan biraz bahsedermisiniz ve masa tenisi sporuyla ilk tanışmanız nasıl oldu?

- Orta okul zamanlarımda eski Amerikan mobili ile adlandırılan Mobil mahallesinde Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfında amcamın orda bekçilik yaptığı dönemlerde beni bir gün oraya götürmesiyle başladı. Oraya gelen abi ve ablaların gönüllülük ilkesine dayanarak ders vermeleri ve oradaki birim sorumlusu olan Şükran Özdaş sayesinde masa tenisi maceram başladı. Masa tenisini orda ilk defa oynamam ve bu işe iyice merak salmam sebep oldu. Zaman geçtikçe orayı daha sevmem ve daha da öğrenmeme yol açtı. Sonrasında ilde yapılan müsabakalara katılıp ilgimi çekmeye başladı.

* Batman’da masa tenisi sporunun gelişiminde en çok önemli katkılarınız oldu. Çalışmalarınızdan biraz söz edermisiniz?

- En önemli katkılarımızdan özellikle sporcu kardeşlerimizi küçük yaşta masa tenisine teşvik etmek. Başarılı olan sporcularımızı özel okullarda tam burslu bir şekilde okumaları ve liseyi bitirdikten sonra da üniversiteye geçtikten sonra özellikle beden eğitimi branşını seçen sporcularımızı öğretmen olarak hayatlarını sürdürmelerini sağlamak için bizlerin yanında yardımcı antrenör olarak görev veriyoruz. Ben şuna inanıyorumki Batman’da branş olarak onlarca sporcumuzu küçük yaşta yetiştirip antrenörlük yapan ve örnek teşkil eden branşlardan bir tanesiyiz.

* Bünyenizde kaç sporcu mevcut ve sizin yetiştirdiğiniz derece yapmış milli sporcu var mı?

- Batman’da masa tenisi bünyesinde bugüne kadar 5600 kayıtlı lisanslı sporcu yer almaktadır. İlimizin bazı bölgelerinde pilot okullarımızda yüzlerce sporcuya ulaşıp branşımızı aktif bir şekilde sürdürmekteyiz. Branş olarak yetiştirmiş olduğumuz  3 erkek sporcu Fenerbahçe’nin alt yapısında oynayıp toplamda 6 sporcu milli takımda yer almıştır.

* Kariyerinizde hangi dereceler mevcuttur?

- 2005 Yılından itibaren başlayan Türkiye Balkan ve Avrupa dereceleri, okul sporları Türkiye Şampiyonlukları, orta öğretim, liselerde minikler takım ferdi çift şampiyonlukları, yıldızlar takım ferdi çift şampiyonlukları, gençler Türkiye dereceleri, Balkan takım ve ferdi şampiyonlukları, Avrupa yıldızlar 3’ncülüğü.

* Hangi kulüplerde antrenörlük yaptınız?

- 2005 Yılından itibaren yapmış olduğum antrenörlük görevimde gerek fahri gerekse resmi olarak Batman Gençlikspor kulübü, Batman Petrolspor kulübü, 1955 Batman Belediyespor kulübü, Fenerbahçespor kulübü, Özel İdarespor kulübü, Mezopotamyaspor kulübü, 19 Mayıs spor kulübü, ASP Spor kulübü. İsimlerini söylediğim kulüplere sporcularımızla birlikte kulüpleri temsil ederek müsabakalarda sporcularımız oynamıştır.

* Masa tenisi dışında takip ettiğiniz sporlar var mı?

- Hayır benim herşeyim masa tenisi.

* Bugüne kadar unutamadığınız bir anınız var mı?

- Takımlarda ilk defa Türkiye şampiyonluğunu elde ettiğimiz zaman o anıyı hiç unutmuyorum. Bide Balkan şampiyonasında sporcumuz Şükran Cangir kızımızın final oynadığı zamanı unutmuyorum.

* Genç sporculara iyi bir masa tenisçi olabilmeleri için ne önerirsiniz?

- Gençlerimize her zaman öncelikle okuldaki derslerinin iyi olması gerektiğine ve daha sonrasında sportif anlamda başarılı olmaların da tavsiyelerimiz olacaktır. Spor hayatımızın bir parçası haline gelmesi gerektiğine inanıyorum. Spor yapan bir kişiden hiçbir zaman zarar gelmez, aksine fayda sağlar ve en önemlisi zamanı çok iyi bir şekilde kullandıkları zaman eğitim ve spor ikisi çok iyi bir şekilde yürütülür. Bazı ailelerden kendi çocukları için sitem edenlerde olabiliyor. Spor yaptığı için derslerinden geri kaldığını söylüyorlar. Bizler de örnek olarak göstermiş olduğumuz sporcularımız var. ‘Haftanın 6 günü antrenman yapıp, 1 soru ile Fen lisesini kaçıran sporcumuz var’ deyip veliyi bu şekilde ikna edebiliyoruz. Sportif başarı anlamda ise gençlerimizin kendilerine inanmaları gerekiyor. Çünkü bir noktadan sonra özgüven eksikliği başlıyor. Maalesef Türkiye’de bir yerden sonra sporu genç yaşta bırakan çok sporcu oluyor. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi de gelecek kaygısı, aile baskısı yer almaktadır. Spor sayesinde sporcu özgeçmişlerinde üniversiteye yerleşmelerinde kolaylık sağlanmakta ve bu sebepten dolayı beden eğitimi öğretmeni veya ilgilenmiş olduğu branşta antrenör olabiliyorlar. Bu da güzel en azından sevmiş olduğu işi yapmaktadırlar.

* Batman’da spor denilince akla ilk gelen futbol oluyor. Sonra salon sporlarından basketbol ve voleybol. Masa tenisinin medyada yeteri kadar ilgi görmemesini neye bağlıyorsunuz?

- Popüler bir spor dalı olmadığından dolayı yeteri kadar ilgi duyulmuyor. Her insan mutlaka masa tenisi oynamıştır. Gerek okul merdiven altında, kantinde, cafelerde herkesin mutlaka bir şampiyonluğu vardır. Özellikle okullarda ama dediğim gibi popüler olmadığından dolayı yaygınlaşması özellikle Tv’lerde çıkmaması, yaygın hale gelmemesi ön planda olmamasıdır. En basit örneği Batman’da takımlarda oynayan Avrupa 3’ncüsü bir tane sporcumuz var kimsenin bundan haberi yok. Süper ligde kız takımımız var kimsenin haberi yok ama Batman futbol takımı Süper ligde olsaydı Türkiye’nin gündeminde olurdu. Açıkçası rant işin içinde olmadığı için kimsenin haberi yok maalesef.

* İdolünüz hiç oldu mu? Kendinize örnek aldığınız, sizin için rol model olan bir masa tenisçisi… Ve neden o isim?

- Evet var. Dünyaca ünlü İsveçli bir sporcu Waldner. Efsane bir sporcu oyun olarak hep onu izlemişimdir. İzlerken hep heyecanlanıyorum ve keyif alarak izliyorum.

* Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

- Son olarak gençlerimiz bizim geleceğimizdir. Kötü alışkanlıkları bırakın. Anne babalarınızın ve ailenizin değerini bilin ve olabildiğince zaman buldukça onlarla iyi vakit geçirin. Derslerinizin yanında mutlaka bir spor dalıyla uğraşın. Herhangi bir spor dalı olabilir çünkü gerçekten spor yapan ile yapmayan arasında dağlar kadar fark vardır. Spor yapan öncelikle vücut sağlığına, geleceğine, topluma, vatanına iyi bir birey olarak ortaya çıkar o yüzden spor yapmalarını tavsiye ediyorum. Özellikle Batman masa tenisinin bu seviyeye gelmesinde önemli rolü olan il temsilcimiz Hivzullah Ekmen her zaman masa tenisi ailesini bir arada tutmuştur. Şahsım adına kendisine şükranlarımı sunuyorum.