Avrupa Dağ Şampiyonası’nda üçüncü olmayı başaran ve bir çok başarılara imza atan Milli takım forması giyen Ruken Tek, Medya Spor72 Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Abdurrahman Avşar’ın konuğu oldu.

Batman’ın yetiştirdiği başarılı atletlerinden Ruken Tek, Avrupa Dağ Şampiyonası’nda üçüncü olmayı başardı. İsviçre’nin Zermatt kasabasında yapılan 18. Avrupa Dağ koşusunda Milli takım forması giyen Batman Petrolspor kulübü sporcusu Ruken Tek’in Avrupa’da derece ile dönmesi kentte gurur kaynağı oldu.

* Kısaca kendinizden bahsedebilir misin?

- 2001 Batman ili Kozluk ilçesi doğumluyum. İlk ve orta tahsilimi Kozluk’ta, lise tahsilimi ise Batman Anadolu lisesinde tamamladım. Halen Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü öğrencisiyim. 

* Atletizm branşına nasıl başladınız ve nasıl keşfedildiniz?

- 11 Yaşında Kozluk 75. yıl ilköğretim okulunda beden eğitimi öğretmenimin müsabaka öncesi elemelerine katılarak okul takımına seçildim. Kozluk ilçesinde yapılan müsabakada Kozluk birincisi seçildim, ardından Batman ilindeki finalde yarışarak Batman birincisi oldum. Petrolspor kulübü atletizm takımına alındım. 

* Batman ilindeki atletizm branşının durumunu nasıl görüyorsun?

- 2011 Yılında başlamış olduğum atletizm branşının ilimizdeki yeri ile 2020 arasındaki yerini karşılaştıracak olursak, il bazında büyük mesafeler kat ettiğimizi söyleyebilirim. Çünkü alt yapıdan gelen sporcuların çokluğu ile birlikte tesislerin dört dörtlük yapılması, sporcuların antrenmanlara düzenli olarak araçla gelip gitmeleri, sporcuların moral ve motivasyon açısından gelişmelerine vesile olmuştur. Elde edilen büyük başarılar sporcuların daha yüksek oranda antrenmanlarını düzenli yapmalarını sağlamıştır. Genç ve büyük takım sporcularının daha profesyonel anlamda çalıştıklarını söyleyebilirim. 2020 Yılında Petrolspor ve atletizm branşı ülke genelinde ilk 5’te yer almaktadır. 

* Antrenmanlara nasıl hazırlanmaktasın?

- Bilindiği üzere antrenman metotlarını uygulanmaktayız. Sabahları saat 07.00’de kalkmakta ve yaklaşık 50 dakika koşmaktayım. Arkasından sabah kahvaltısı sonrası yatmakta, öğleden sonra ise saat 16.00’da tekrar antrenmana başlamaktayım. Ölü sezonda sade düz koşuları ve uzun koşularımızı yapmaktayız. Ancak yarış mevsiminde ise 15 günlük çift antrenmanla çalışmaktayız. Pandemi sonrası yarışların üst üste gelmesinden dolayı hızlandırılmış bir antrenman programı ile çalışmaktayız. 

* Avrupa dağ koşularında 3’ncü oldun, neler hissettin?

- İsviçre’nin Zermatt kasabasında yapılan 18. Avrupa dağ koşusuna 17 ülke katıldı. Çok zorlu sporcular arasından kürsüye çıkmak beni çok gururlandırdı. Avrupa’da ülkemin bayrağını göndere çekilmesine vesile olmaktan gözyaşlarıma engel olamadım. Kürsüde hüngür hüngür ağladım. Gururluyum, inşallah daha büyük başarılar elde edeceğim.

* Bugüne kadar başarıların nelerdir?

- Dağ koşuları dünya takımlar 2.liği, dağ koşuları Avrupa 3.lüğü, dağ koşuları Dünya 5.liği, Avrupa kros takım 2.ligi, 40’un üzerinde Türkiye şampiyonluğu, 50’nin üzerinde bölgesel lig şampiyonluğu ve 20’nin üzerinde kupam bulunmaktadır. 

* Spor dışında boş zamanlarında neler yapmaktasın?

- Yoğun antrenmanlar zamanımı aldığından dolayı, boş vaktim çok az kalmakta. Dinlenmeyi, kitap okumayı, kendimi geliştirmeyi çok sevmekteyim. Dinlenme günlerimde ise yakın takım arkadaşlarım ile sohbet etmekteyim.

* Spordaki kariyer hedefiniz nedir?

- Öncelikle yeni başlamış olduğum üniversiteyi en iyi derece ile bitirmeyi, arkasından ise yüksek lisans ve doktora yaptıktan sonra akademik olarak ilerlemeyi düşünmekteyim. Spor üzerine kitaplar yazmayı amaçlamaktayım, ayrıca milli takım forması ile olimpiyatlarda yarışmak istiyorum. Bunun için çok çalışacağım. 

* Yakın zamanda katılacağınız müsabaka var mı?

- Trabzon ilinde yapılan Türkiye Balkan Dağ koşuları şampiyonasında Türkiye şampiyonu oldum. 24 Ekim’de Romanya’da yapılacak olan Balkan Dağ koşuları şampiyonasında ülkemi milli forma ile temsil edeceğim. İnşallah derece alarak ülkemize ve ilimize dönmek istiyorum. 

* İdol olarak gördüğünüz ve örnek aldığınız sporcu var mı?

- İdol olarak kendime Enkaspor kulübünde yarışan Tuğba Güvenç ablamı örnek almaktayım. Onun gibi başarılar elde etmek istiyorum. 

* Ailenin ve yakın çevrenin spora bakış açısı nedir?

- Spor yaşantım baya zorluklar içinde geçti. Köyde yaşadığımdan dolayı antrenmanlara gidip gelmek zor olmaktaydı. Çoğu zaman köyden 8 km öteye antrenmana gitmekte ve tekrar geri gelmekte idim. Başarılı oldukça ailem ve çevrem bana daha iyi davranmaya başladı. Kozluk merkeze taşındıktan sonra daha iyi antrenman yapmaya başladım. Ailemin bana her zaman desteği olmuştur. Kendilerine teşekkür ediyorum. 

* Son olarak neler söylemek istersiniz?

- Bana ve branşımız olan atletizme zaman ayırdığınız için teşekkür ediyorum. Batmanlı kız çocuklarımızın spor yapmasını istemekteyim. Yetenekleri var ise ailesinin izni ile spor yapsınlar, kesinlikle kulüplerin branşlarına kayıt olsunlar. Bol bol kitap okusunlar, okumanın yaşı yoktur. Bugüne kadar yetişmemde beni keşfeden ilk öğretmenim Mesude hocama, ardından Batman Petrolspor kulübümüzü ve antrenörlerimiz Ümit hocama, Sadullah hocama, Ufuk hocama, bana her türlü desteği veren kulübüm Batman Petrolspor’a, Kulüp Başkanımız sayın Mustafa Demir ve yönetim kuruluna teşekkür ediyorum. Kulübüm bana her türlü olanağı sağlamaktadır. Avrupa ve Dünya dereceleri yapmamda bana her türlü yardımı yapmaktalar.